Bu davranışların niçin ibadet sayıldıklarını arkadaşlarınızla konuşunuz.

Yukarıdaki şemayı inceleyiniz. Hayatımızda sıkça karşılaştığımız bu davranışların niçin ibadet sayıldıklarını arkadaşlarınızla konuşunuz.

salih amel kavram haritası

Salih Amel, Sabretmektir, Şükretmektir, Tevekküldür, Temizliktir, Çalışmak ve üretmektir, Anneye babaya Temizliktir, Saygı göstermektir, Arkadaşlarla iyi geçinmektir, Kanaatkârlıktır, Yardım etmektir, Dürüstlüktür.

İslam dininde insanın güzel davranışlar sergilemesine ve güzel ahlaklı olmasına büyük önem verilir. İnsanlar, iyilik yapmaya ve başkalarının yararına olacak davranışlarda bulunmaya teşvik edilir. İnsan kendisine ve çevresine yararlı olmak amacıyla Allah rızası için yaptığı her güzel iş ve davranış, salih amel olarak adlandırılır.

İnsanlar ve diğer varlıklar için yararlı olan her iş Allah’ı hoşnut eder. Salih amel de hiç kimseden karşılık beklemeksizin sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. Onun için namaz kılmak salih amel olduğu gibi birine güler yüz göstermek, ihtiyacı olan bir hastaya kan vermek ve insanlara selam vermek de salih amel sayılır. Bir yakınımızın yanlış davranışlarının düzeltilmesine yardımcı olmak salih ameldir.

Dinimiz; yaşlıları, kimsesizleri koruyup gözetmeyi, yoksullara ve muhtaçlara yardımcı olmayı emreder. Bir Müslüman; annesine, babasına ve diğer büyüklerine karşı saygılı olmalı, küçüklerini sevmeli ve korumalıdır. Çevresindekilerle iyi geçinmeli, kötü söz söylememeli, kimseyi kırıp incitmemelidir. Dinimiz, bunun gibi bütün erdemli davranışları, salih amel kabul eder ve bunların yaygınlaşmasını ister.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.