Salih amel nedir? Yazınız.

Salih amel nedir? Yazınız. İslam dininde sadece namaz, oruç ve zekât gibi ibadetler emredilmemiştir. Allah bunların dışında daha pek çok güzel iş ve davranışın yapılmasını istemiştir. Dinimize göre Allah’ın bizden istediği, iyi ve güzel olan her işe “salih amel” denir. Örneğin; ana, babaya saygılı olmak, dürüst çalışmak, işini verimli ve en güzel şekilde yapmak, çevreyi korumak, insanlarla iyi geçinmek, temiz olmak bunlardandır.

Dinimizde insanın iyi işler yapmasına ve güzel ahlaklı olmasına büyük önem verilir. Kişiler, iyilik yapmaya ve başkalarının yararına olacak davranışlarda bulunmaya teşvik edilir. Kur’an’da yer alan birçok ayette güzel işler, iman etmekle birlikte ele alınır. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulur: “İman edip iyi işler yapanlara ne mutlu…” Yüce Allah, başka bir ayette ise, “İman edip salih ameller (güzel işler) işleyenlere ise zemininden ırmaklar akan cennetler vardır…”  buyurarak güzel iş yapmanın ve insanlara yararlı olmanın önemine işaret etmiştir. Bu nedenle güzel iş ve davranışın dinimizde önemi büyüktür.

Her Müslüman; İslam dininin inanç ve ibadet yanında, iyi ve güzel işleri de öğütlediğini bilmelidir. Yaşlıları, kimsesizleri koruyup gözetmelidir. Yoksullara, muhtaçlara ve zor durumda olanlara yardım etmelidir. Annesine, babasına ve diğer büyüklerine saygılı olmalıdır. Küçüklerini sevmeli ve korumalıdır. Çalışıp üretmeli; kendisine, topluma, devletine ve ulusuna yararlı bir insan olmalıdır. Çevresindekilerle iyi geçinmeli, kötü söz söylememeli, kimseyi kırıp incitmemelidir.

Bütün bunların salih amel olduğunu, dinimizce ibadet olarak kabul edildiğini ve bunları yaptığında da sevap kazanacağını bilmelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.