Kur’an’da hangi ahlak ilkelerinden bahsedilmektedir?

Kur’an’da hangi ahlak ilkelerinden bahsedilmektedir? Sıralayınız.

Doğruluk: Müslüman doğru bir insan olmalı, hırsızlık, yalan dolan olmamalıdır.

İyilik, İyi Davranmak ve Güzel Söz Söylemek: Müslüman, diğer insanlara, iyi davranmalı, kötü davranışlardan ve kötülüklerden kaçınmalı, güzel söz söylemeli, çirkin ve kırıcı sözlerden uzak durmalıdır.

Sabır: Müslüman başına gelen olumsuzluklar karşısında, üzerine düşen çabayı gösterdikten sonra Allah’a güvenmeli ve başına gelen musibete sabır etmeli, ve dua ile Allah’tan yardım istemeli,  isyan etmemelidir.

Tevazu: Müslüman, kibirlenmemeli, büyüklenmemeli, diğer insanlara karşı büyüklük taslamamalı, hoşgörü ve tevazu içinde davranmalıdır.

İffetli Olmak: Müslüman erkekler ve kadınlar, namuslu olmalı, Allah’tan korkarak zinaya yaklaşacak hareketlerden kaçınmalıdır. İffetli bir toplum, güven ve huzur ortamı doğurur.

Yardımlaşmak: Toplum içindeki, zor durumda olanlar, çeşitli sebeplerde yoksul ve fakir olanlar, gözetilmeli, eksik ve ihtiyaçları giderilmelidir. Bu toplumda dirlik ve düzeni sağlayacağı gibi, zenginlerde sorumluluk duygusunu, fakirlerde minnet duygusunu geliştirir.

Sözünde Durmak: Müslüman özü ve sözü ile bir insandır. Bir söz verdiğinde, o sözü yerine getirebilmel için çok mücadele eder. yerine getiremeyecek bile olsa karşısındaki insanı mağdur etmemek için önceden haber vererek çözüm yolları araştırmalıdır.

Bağışlama : Bağışlama duygusu, Müslümanda gelişmesi gerekir. Müslüman af dileyene karşı affedebilmeyi bilmelidir.

Adil Olmak: Müslüman, diğer insanlara karşı adaletli olup, haksızlık yapmayan kişidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.