Size gelen önemli bir haberi önce kiminle paylaşırsınız?

Size gelen önemli bir haberi önce kiminle paylaşırsınız? Önemli bir haber aldığımızda, bir şey öğrendiğimizde, ilk önce en yakınımıza haber verir bu önemli şeyi onlarla paylaşırız.

Bu yakınlarımız. babamız, annemiz, eşimiz, kardeşlerimiz, çocuklarımız, sonra amca, hala, dayı, teyzelerimiz olur. Daha sonra komşular, yaşadığımız şehir ve bütün ülkeye duyurmaya çalışırız.

Peygamberimize ilk ayetlerin gelmesinden bir süre sonra Yüce Allah şöyle buyuruyordu: “Ey örtünüp bürünen Peygamber! Kalk ve insanları uyar. Sadece Rabb’ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et.” (Müddessir suresi, 1-5. ayetler.) Bu ayetlerde Yüce Allah, Hz. Muhammed’den insanları dine davet etmesini istiyordu.

Hz. Muhammed, Allah’tan aldığı bu emir üzerine öncelikle yakın çevresini İslam dinine davet etmeye başladı.
Güvendiği yakın dost ve akrabalarına İslam dinini anlattı.

Eşi Hz. Hatice, Hz. Muhammed’in çağrısına uyan ilk kişiydi. Daha sonra yardımcısı Zeyd, amcasının oğlu Hz. Ali, Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından biri olan Hz. Ebu Bekir İslam dinini kabul ettiler.

Hz. Muhammed’in ilk önce yakın çevresine İslam dinini anlatmaya başlaması, İslam dininin yayılmasını kolaylaştırdı. Üç yıl gizli bir şekilde süren çağrı sonucunda Müslümanların sayısı kırka ulaştı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.