İbadet Nedir? Tanımlayınız.

İbadet Nedir? Tanımlayınız. Kelime anlamı olarak, itaat, boyun eğme, kulluk etme gibi anlamlar taşıyan, ibadet, terim olarak, Allah’a şükür, sevgi ve minnet duygularını ifade etme biçimidir. İbadet, yaratana karşı gösterilen, saygı, tazim ve hürmettir.

Kişinin Allah’ın razı olduğu işleri yapması, yasakladığı şeylerden uzak durması, Allah’a olan inacını hal ve hareketlerine yansıtmasıdır.

Allah indirdiği ayetler ile insanların nasıl ibadet edeceğini, rıza gösterdiği davranışların neler olduğu, uzak durulması gereken şeylerin neler olduğunu bildirmiştir. Dinimizde oruç tutmak, zekat vermek, namaz kılmak gibi ibadetlerin yanında, yararlı olmak, sadaka vermek gibi diğer varlıklara sağlanan fayda da ibadet sayılmıştır.

Allah’a ibadet, insanları kötülüklerden, kötü davranış, kötü alışkanlıklar ve aşırılıklardan alıkoymakta, sürekli yapılan ibadet ile kişi Allah yolundan ayrılmamaktadır.

İbadetin, beden ile yapılan ibadet, mal ile yapılan ibadet ve hem mal hem beden ile yapılan ibadet şeklinde sınıflandırabiliriz. Namaz ve oruç beden ile yapılan ibadet, zekat mal ile yapılan ibadet, hac ise hem mal ile hem beden ile yapılan şbadetlere örnek verilebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.