İnsanlar meslek seçimi sırasında nelere dikkat etmelidir?

Sizce insanlar meslek seçimi sırasında nelere dikkat etmelidir? Yaşamımızın önemli dönüm noktalarından biri mesleğimizi seçme kararıdır. Meslek seçimi kişinin bir anlık kararı  değildir. Bu çocukluktan yetişkinliğe uzanan bir seçim sürecidir. Yaşadığımız her tecrübe bizim gelecekte meslek seçimimiz üzerinde etkili olacaktır.

meslek seçiminde eğitim aşamaları

“Meslek seçimi ile ilgili kararlarımızı alırken, bizler kendimiz ile ilgili yoğun bir düşünme fırsatı buluruz. Çünkü doğru ve etkili bir mesleki seçim süreci bireyi, kendini tanımaya sevk eder. Kendini tanıma sürecindeki birey, kişisel özelliklerini ve yaşama bakışını değerlendirir. Kendi özellikleri ile mesleğin gerektirdiği özellikler arasında kıyaslamalar yapar. Kişisel özellikler ve mesleğin gerekleri arasındaki uyum arttığı ölçüde, bireyin başarılı olma şansı da artar. Örneğin insanlarla birlikte olmayı sevmeyen birinin, halkla ilişkiler gibi bir alanı seçmesi uygun değildir. Yine tahammül gücü zayıf bir insanın, öğretmenlik mesleğini seçmesi son derece yanlıştır. Bir mesleği seçerken bireyin kendi ruhsal ve bedensel yapısının, seçeceği mesleğe uygun olması da önemlidir. Kan görmeye dayanamayan, el becerileri zayıf bir insanın tıp okuması yanlış bir seçim olabilir. Meslek seçiminde önemli olan kişinin doğru bir değerlendirme yapabilmesidir.”

“İYİ DÜŞÜN, DOĞRU KARAR VER”

Mesleğimiz seçimi sırasında sormamız gereken sorular

1. Gelecekte hangi çalışma alanının gerektirdiği görevleri yerine getirebilirsiniz? Yani yetenekleriniz NELER?

2. Nasıl bir çalışma ortamında ne gibi işleri yapmaktan hoşnut olursunuz? Yani ilgileriniz NELER?

3. Mesleki etkinliklerden ne gibi yararlar bekliyorsunuz? Yani mesleki değerleriniz NELER?

4. Seçmeyi düşündüğünüz mesleğin gerektirdiği özellikler NELER?

5. Kendi özelliklerinizle, seçmeyi düşündüğünüz mesleğin özellikleri arasındaki ortak noktalar NELER?

Unutma! Bu beş sorudaki –NELER- e vereceğin cevaplar, mesleki tercihin için çok önemli. Tekrar düşün.

Yetenek, ilgi ve değerlerin, bundan sonraki eğitim hayatının da belirleyicisi olacak.

Eğitimin önemli hedeflerinden biri de meslek edindirmektir. İlköğretimden sonra öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki tercihlerine yönelik planlama yapmalıdırlar. Bunun için öncelikle farklı ortaöğretim kurumları tanınmalı ve mesleki tercihine de uygun olan ortaöğretim ve sonrasında yükseköğrenim kurumuna gidilmelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.