Yukarıdaki hadisi falcılık açısından değerlendiriniz.

Bir gün Peygamberimize falcıların söylediklerinin bazılarının doğru çıktığı söylenince Peygamberimiz şöyle
cevap vermiştir: “Onların haberleri güvenilecek haberler değildir. Geçmişteki olaylara ilişkin sözleri, geleceğe
de uyarlayarak yüzlerce yalanla aktarırlar.”  Müslim, Selam, 123.

Yukarıdaki hadisi falcılık açısından değerlendiriniz.

Dinimize göre Yüce Allah’tan başka hiç bir varlık gelecekte olacakları bilemez. Falcıların da gelecekle ilgili söyledikleri doğru olamaz. Çünkü kahve telvesi, oyun kağıdı, avuç içi, yıldız, burç ve benzeri şeylerden bilgi almak ve gelecekteki olayları öğrenmek mümkün değildir. Dünyada milyarlarca insan yaşamaktadır.

Bu insanların büyük çoğunluğu hayatında istenmeyen olaylarla karşılaşmaktadır. Örneğin, işine gitmek için yola çıkan bir insan trafik kazası geçirebilmektedir. Falcılar geleceği biliyor olsalardı insanlar onlardan gelecekle ilgili bilgi edinir ve kaza geçirmemek için önlem alırlardı. Falcılar kendilerinin bile karşılaşacakları olayları bilmezler. Falcılığın ilmi bir yönü de yoktur. İlim, akla ve gerçeklere uygun olmayan bu tür inanç ve iddiaları kabul etmez.

Fal bakan kimseler, bu işlemi insanların dini inançlarını bozarak onları batıl inanışlara yönlendirmek veya halkı kandırarak onlardan kazanç sağlamak amacıyla yapmaktadırlar. Sokaklarda dolaşarak, evlere gelerek yada televizyonlara çıkarak fal bakanların amacı, insanların temiz duygularını kötüye kullanarak kazanç sağlamaktır.

Fala ve falcılara inanmak dinimiz açısından doğru bir davranış değildir. Çünkü geleceği Yüce Allah’tan başkasının bileceğine inanmak İslam inancına aykırıdır. Öyleyse falcılara ve fala inanmamalıyız. Falcıların söylediklerinin doğru olmadığını kesinlikle bilmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.