İstanbul Doğal Güzellikleri

İstanbul, Karadeniz ve Marmara denizini bir­leştiren Boğaz’ın iki yanındaki tepe­ler üstüne kurulmuş olması nedeniy­le dünyada ender rastlanan bir güzel­lik kazanmış, yerleşim tarihinin çok eskilere inmesiyle de çeşitli kültürle­re ilişkin tarihi yapıtlarla süslenmiş­tir. İstanbul kenti içinde Florya kum­salları ve plaj tesisleri, denize girmek için en elverişli yerdir. İstanbul halkı hafta sonları denize girmek için özel­likle Karadeniz kıyısında Şile ve Kilyos’a gider. Ayrıca Büyükada, Heybeliada, Burgaz adası, Kınalıada ve Sedef adası, halkın denize girmek için gittiği yerlerdir. Marmara denizi­nin batı kıyıları yazlık evlerle dolarak Büyükçekmece, Kumburgaz, Celaliye, Silivri’ye doğru kesintisiz bir yer­leşme göstermektedir.

İstanbul gibi büyük bir kent halkının açıkhava ve dinlenme gereksinimle­rini karşılamak için ormaniçi dinlen­me yerleri düzenlenmiştir. Sarıyer’e 6 km uzaklıktaki Belgrad ormanında halkın günlük gereksinmesini karşı­layacak tesisler kurulmuştur. Büyükada’nın kuzey kesiminde kızılçam ağaçlarının süslediği bir köşede Dilburnu dinlenme yeri, Büyükada iske­lesine 3 km uzaklıktadır.

Taksim meydanı

Taksim meydanı

Üsküdar’a 18 km uzaklıktaki Alemdağ-Taşdelen dinlenme yeri, orman­ları ve Taşdelen suyuyla ünlüdür. Beykoz’a 3 km uzaklıktaki Kaymak donduran dinlenme yerinde kestane, ıhlamur ve meşe koruları vardır. Bu ormaniçi dinlenme yerlerinde halkın günlük gereksinmesini karşılayacak birçok tesis geliştirilmiştir. Kent için­deki yeşil alanlardan Yıldız Parkı’ndaki tarihi yapılar Malta Köşkü, Çadır Köşkü, Emirgân Korusu için­deki Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk onarılarak halka açılmıştır. Boğaz’ın karşı yakasında Çamlıca tepe­sinde XVIIl. yy. İstanbulu’nu yansı­tan bir kahvehane yapılmıştır.

Kent içinde Gülhane Parkı halkın piknik gereksinmesini karşılar, ken­tin tek hayvanat bahçesi de burada­dır.

Beykoz’a 25 km uzaklıktaki Polonezköy’de halk, evlerini pansiyon olarak vermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.