Metinde verilmek istenen mesajı arkadaşlarınızla tartışınız.

Hz. Peygamber, insanların birbirlerini uyarmaları gerektiği konusunda şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın emir ve yasaklarını uygulayan kimse ile yasakları işleyen kimselerin durumları, bir gemiye binip kura çekerek geminin alt ve üst katlarına yerleşen yolculara benzer.

Öyle ki alt katta oturanlar, su ihtiyaçlarını giderirken üsttekilerin yanından geçip onları rahatsız ediyorlardı. (Alttakiler bu duruma son vermek için) bir balta alarak geminin dibini delmeye başlasalar, üsttekiler hemen gelip, ‘Yahu ne yapıyorsunuz?’ diye sorunca alttakiler,

‘Biz su ihtiyacımızı görürken sizi rahatsız ediyorduk, hâlbuki suya muhtacız, şimdi sizi rahatsız etmeden yerimizi delerek bu şekilde elde edeceğiz.’ deseler ve üsttekiler bu işte onlara engel olsalar hem kendilerini kurtarırlar hem onları kurtarmış olurlar. Eğer yaptıkları işte serbest bıraksalar hem onları helak ederler hem de kendilerini helak ederler.”  Buharî, Şehadat, 30.

Metinde verilmek istenen mesajı arkadaşlarınızla tartışınız.

Bazı insanlar farkında olmadan, iyi niyetle olsa bile diğer insanlara zarar verebilmektedirler. İşte bu kişileri diğer insanlar, uyarmalı, bazı durumlarda engel olmalıdırlar. Bu engel olma onların da yararınadır ki, bu daha sonra net olarak anlaşılabilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.