Mürekkebin icadının ve kullanımının günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları

Mürekkebin icadının ve kullanımının günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları neler olabilir? Örnek vererek açıklayınız.

Mürekkep MÖ 2500’lerde Çinliler tarafından kullanılmış. Ancak aynı yıllarda Mısırlılar da mürekkep kullanıyorlarmış. Mısırlılar kandillerde yaktıkları yağdan çıkan isi, su ve bitki zamklarıyla karıştırarak mürekkep elde etmişler. Daha sonraları aşı boyası gibi toprakta bulunan boya maddelerini kullanarak çeşitli renklerde mürekkepler yapmışlar.

Günümüz mürekkeplerine en çok benzeyen mürekkep ise Anadolu’da Bergamalılar tarafından yapılmıştır. Parşömen adı verilen kağıdın da mucidi olan Bergamalılar meşe mazısını, demir sülfatı ve reçineyi karıştırarak dayanıklı mürekkebi üretmişler. Türkler ise mürekkep yapmak için bezir yağını yakarak elde ettikleri isten yararlanmışlar.

Mürekkebin icadı ile birlikte, gelişmeler daha kolay yazılmış ve çoğaltılmıştır. Yazılan nesneler taşınabilir hale gelmiştir. Günümüzde ki kültür ve teknolojik ilerlemede mürekkebin doğrudan bir etkendir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.