Okulunuzda yardımlaşma ve dayanışmaya yönelik ne tür çalışmalar yapabileceğinizi düşününüz.

Okulunuzda yardımlaşma ve dayanışmaya yönelik ne tür çalışmalar yapabileceğinizi düşününüz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak yapacağınız çalışmaları belirleyiniz.

Dinimizin emrine uyarak başkalarına yardımda bulunmak güzel bir davranıştır. Toplumdaki kimsesiz, fakir ve düşkünlere yardım elini uzatmak konusunda Bakara suresinin 148. ayetinde “…Hayırda yarışın…” tavsiyesinde bulunulmaktadır. Âl-i İmrân suresinin 92. ayetinde ise iyiliğe kavuşmanın şartına vurgu yapılarak şöyle denilmiştir: “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.”

Allah, iyilik ve hayır yapmayı geciktirmenin doğru olmadığını şu ayette bildirmiştir: “Herhangi birinize ölüm gelip de ‘Ey Rabb’im! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip (karşılıksız yardımlarda bulunup) iyilerden olsam!’ demeden önce size rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah yolunda) harcayın…” Ayrıca Kur’an’da cimriliğin kötü olduğu vurgulanmış ve bundan kaçınanların kurtulacakları şöyle müjdelenmiştir: “…Kim nefsinin cimriliğinden, (hırsından) korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.”

Okulda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımız için, okul çapında yardım kampanyaları düzenleyebiliriz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.