Paylaşmakla ilgili atasözleri ve deyimler araştırınız.

Paylaşmak ile ilgili bir atasözü ve bir deyim bularak defterinize yazınız. Dilimizde, atasözleri ve paylaşma ile çok sayıda atasözü vardır. Bunlardan bazıları,

Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir. Sürekli komşularımızı gözetmemiz gerektiğini, komşularımızdan ihtiyaç sahiplerinin, ihtiyaçlarını gidermemiz gerektiğini anlatır. Böyle bir toplumda, huzur ve güvenlik olur. Böyle yapıldığında zor durumdaki komşudan, komşusuna bir zarar gelmez.

Veren eli herkes öper. Veren elin ne kadar kıymatli ve iyi bir iş yaptığını anlatan bir sözdür. Büyük görülen, değer verilen insanların eli öpüldüğü için, veren elde büyük ve değerli görülmektedir.

Az veren candan çok veren maldan. Vermenin yardım etmenin azı çoğu olmayacağını, az versek de bu yardımın bir değeri olacağını anlatan bir söz.

Komşu Komşunun külüne muhtaçtır. Komşuluğun önemini, komşunun komşuya sürekli her konuda ihtiyaç duyabileceğini, komşular arasında paylaşmanın ne kadar önemli ve ne kadar küçük konularda dahi olabileceğini anlatan bir söz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.