Sahabelerden bazıları Hz. Peygamberin ölümüne niçin inanmak istememişlerdir?

Hz. Muhammed ne zaman vefat etmiştir?

Hz. Muhammed, 632 yılında Veda Haccı’nı tamamladıktan sonra Medine’ye döndü. Kısa bir süre sonra hastalandı. Ancak hastalandığında bile Mescid-i Nebi’de güçlükle de olsa namaz kıldırmaya devam etti. Ölümüne üç gün kala hastalığı ağırlaştı. Namaz kıldırmak için yerine Hz. Ebu Bekir’i görevlendirdi. Ölümünden kısa bir süre önce sahabeden bazılarının yardımıyla mescide geldi. Minbere yavaş yavaş çıktı. Mescittekilere yüzünü çevirerek her zamanki adalet anlayışıyla şöyle dedi:
“Ey Müslümanları Birinize karşı kötülük yaptıysam karşılığını kabul etmeye hazırım. Kimi incittiysem, işte buradayım, gelip incitsin. Kimin bende alacağı varsa işte malım, gelip alsın.

Hastalığı giderek daha da ağırlaşan Hz. Muhammed, 632 yılında altmış üç yaşında iken vefat etti. Müslümanlar onun vefatıyla derinden sarsıldılar ve çok üzüldüler. Pek çok insan buna inanamadı. Örneğin Hz. Ömer, onun öldüğüne inanamadığı gibi öldüğünü söyleyenlere de tepki gösterdi. Bu durumu gören Hz. Ebu Bekir: “Ey insanlar! Muhammed’e tapan, bilsin ki o ölmüştür. Allah’a inanan, ona ibadet eden bilsin ki Allah bakidir, asla ölmez. diyerek insanları sükûnete çağırdı. Ardından oradakilere şu ayeti okudu: “Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse Allah’a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır.

Hz. Ebu Bekir’in yaptığı bu konuşma oradakileri sakinleştirdi. Peygamberimizin cenazesini, Hz. Ali yıkadı ve defin işlemleriyle ilgilendi. Hz. Muhammed vefat ettiği yere, eşi Hz. Aişe’nin odasına defnedildi.

Sahabelerden bazıları Hz. Peygamberin ölümüne niçin inanmak istememişlerdir? Tartışınız.

Sahabeler, Pergamberimizi çok seviyorlardı. Birden vefat edince ölümüne kabullenmekte zorlanmışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.