Savurganlığın zararlarını hiç düşündünüz mü?

Savurganlığın zararlarını hiç düşündünüz mü? Savurganlık hem bireyin hem de toplumun sağlıklı gelişmesine engel olur. Ölçüsüz ve bilinçsiz tüketim, kaynakları yok ederek fakirleşmeye yol açar.

Toplumda gördüğünüz, savurganlıkla ilgili davranışların düzeltilmesine yönelik öneriler düşünüp belirleyiniz ve bunları arkadaşlarınızla paylaşarak değerlendiriniz.

İnsanlar kendi imkanları oranında dengeli harcamaya yöneltmektir. Herkes gelirine uygun harcama yapmalı ve tasarrufa yönelmelidir. Kısaca harcamalarda orta yol gözetilmelidir. Böylece ekonomik kaynaklar israf edilmemiş olur.

Savurganlık sadece aşırı şekilde para harcamak değildir. Zaman, sağlık, gençlik gibi nimetleri boşa harcamak da savurganlık olarak görülmüştür. İnsana verilen her nimetin emanet olduğu bilinmeli ve israf edilmemelidir.

Dinimizin öğüt ve uyarılarını dikkate alan bir insan gerek zamanını gerek diğer imkanlarını saçıp savurmaktan kaçınır. Zenginliğinin ve kendisine verilen nimetlerin Allah’ın bir lütfu olduğunu bilir. Onları Allah’ın hoşnut olacağı şekilde kullanır. Yalnızca kendi mutluluğunu değil, başkalarının mutluluğunu da dikkate alarak yaşamaya çalışır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.