Tasavvufi yorum ne demektir? Açıklayınız.

Tasavvufi yorum ne demektir? Açıklayınız. Tasavvuf, Yüce Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak ve ahirette sonsuz mutluluğa kavuşabilmek için ahlakı güzelleştirmeyi, günahlardan arınmayı amaçlar.

Tasavvufu kabullenen Müslümanlar, bu akımın önderlerini kendilerine mürşit kabul etmişlerdir. Mürşit, insanları dini konularda aydınlatan, onlara doğru yolu gösteren manevi önder demektir. Tasavvuftaki farklı yorumlara ise tarikat denir. Tarikat; tasavvufa dayanan, Allah’a yakınlaşmak için kendilerine göre bazı yöntemler benimseyen yollardan her birine verilen addır.

Tarikata giren kişiye ise mürit denir. Tarikata bağlı olanlar; nefsin isteklerine boyun eğmemeyi, Allah’ı daima hatırda tutmayı, günahtan ve faydasız kabul edilen davranışlardan kaçınmayı, gösterişsiz bir hayat yaşamayı kendileri için görev bilirler. Bu nedenle onlara genellikle derviş denilir. Örneğin, halkımızın şiirleriyle tanıdığı Yunus Emre bir derviş kabul edilmektedir. Farsça bir kelime olan derviş; yoksul olan, zenginliğe, makama, şöhrete değer vermeyen anlamındadır. 

Tarikatlar, Türk toplumunda da vardır. Yesevilik, Kadirilik, Nakşibendilik, Mevlevilik ve Bektaşilik ülkemizde mensupları bulunan tarikatlardandır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.