Yalan hile gıybet ve iftiranın tanımlarını sözlükten bulup defterinize yazınız.

Yalan, hile, gıybet ve iftiranın tanımlarını sözlükten bulup defterinize yazınız.

Yalan; Başkalarını aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söze yalan, söyleyene de yalancı denir. Dinimiz yalan ve ikiyüzlülüğün her türlüsünü yasaklamıştır. 

Hile; çıkar sağlamak için birilerini aldatarak yapılan ve yalanı da içine alan kötü bir davranıştır. Bu da yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak gibi toplumsal barışı, güveni ve huzuru bozar. Birçok insanın mağdur olmasına sebep olur.

Gıybet; kişinin yüzüne söylendiğinde hoşlanmayacağı şeyleri arkasından söylemektir. Günlük konuşmada buna dedikodu denir. Bir insanın alay konusu yapılması da gıybettir. Ayrıca bir kimsenin farkına vardığı zaman üzüleceği herhangi bir kusurunu kapalı söylemek, ima etmek, işaret, hareket veya yazı ile belirtmek de gıybettir.

İftira; bir insanın söylemediği sözü söyledi, yapmadığı şeyi yaptı demektir. İftira, insanların onur ve kişiliklerini zedeler. Örneğin arkadaşımızı yapmadığı kötü bir davranıştan dolayı öğretmenimize şikayet etmemiz iftira olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bence bu site çok iyi bu site sayesinde artık ceza almıycam ve azar işitmiycem bu siteyi yapana TEŞEKKÜRLER.

    1. sınava çalışıyordum siteye girdim ve çalıştım teşekkürler nşallah 100 alırım buradan çalışanlar (bende) inşallah hepsi100 alırlar

      amin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.