Yol kardeşliği ile anlatılmak istenen sizce ne olabilir?

Yol kardeşliği ile anlatılmak istenen sizce ne olabilir? Alevilik-Bektaşilik geleneğinin önemli kurumlarından biri de musahipliktir. Bir dayanışma kurumu olan musahiplik bir defa yapılır ve ömür boyu sürer.

Alevi-Bektaşi inancını kabullenip bu inancın gereklerini yerine getirmeye söz vermiş olan karı koca, bir aileyi kendilerine musahip adayı seçer. Birbiriyle musahip olmak isteyen aileler, yakınlarının görüşlerini de alırlar. Musahipliğe karar verdiklerinde dedenin huzurunda bu isteklerini açıklarlar. Dede onlara musahipliğin yükümlülüklerini ve sorumluluklarını anlatır, birbirlerini daha yakından tanımaları için de kendilerine bir yıl süre verir. Aileler, musahip olmaya bu süre içinde kesin karar verirlerse bu kararlarını dedeye bildirir ve izin isterler. Dede izin verirse bir tören yapılır ve ailelerin musahip oldukları ilan edilir.

Musahipler birbirleriyle yardımlaşma ve dayanışma içinde olurlar. Mallarını, sorunlarını, sevinç ve üzüntülerini paylaşırlar. Musahiplerden biri öldüğü zaman diğeri onun aile bireyleriyle ilgilenmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamakla da yükümlüdür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.