Boston Hakkında Bilgi

Boston Hakkında Bilgi. Boston, ABD’de kent. Massachusettes eyaletinin merkezi, New England bölgesinin en büyük kenti olan, dağlık bir yarımadada Mystic ve Charles ırmaklarının Massachusetts koyuna döküldükleri yerde kurulan Boston’un nüfusu 574 283’tür.

Gelgite bağlı bataklık alanların, Boston yarımadasının ilk büyüklüğünü iki kat artırmalarına karşın, Boston’un yüzölçümü oldukça küçüktür (130 km²).

Son otuz yıldır nüfusu sürekli azalmakta olan Boston, kozmopolit bir kenttir. Nüfusunun % 25’ini oluşturan siyahların ve % 11’ini oluşturan İspanyol kökenlilerin yanı sıra, kentte çok sayıda İrlandalı, İtalyan, Fransız asıllı Kanadalı ve Çinli de yaşar. New England bölgesinin başlıca limanı, sigortacılık, özellikle de sanayi merkezi olan kent, aynı zamanda da North Eastern Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Massachussetts Üniversitesi, New England Müzik Konservatuarı, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT), Boston Koleji, Tufts Üniversitesi, Wellesley Koleji, vb’yle ülkenin başlıca kültür merkezlerindendir.

abdkentiboston.jpg

1614’te Kaptan John Smith tarafından doğal limanının haritası çıkarılan Boston’a 1630’dan başlanarak yerleşildi. İngiltere’ye karşı direnişte önemli rol oynayan kent, 1830 yıllarının sonlarında ve 1840 yıllarında iç bölgeye bağlanmasını sağlayan demiryollarının yayılmasından ve İrlanda’dan çok sayıda göçmen gelmesinden sonra, büyük bir hızla gelişti.

1960 yıllarında kent merkezini yenilemek için geniş kapsamlı bir projenin yürürlüğe konmasıyla birçok gökdelen yapıldı. Limanı, 1990’da temizlenmeye başlandı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.