Alçak gönüllülük denilince ne anlıyorsunuz?

Alçak gönüllülük denilince ne anlıyorsunuz? İslam dininde övülen, önem verilmesi istenen ahlaki tutum ve davranışlardan biri tevazudur. Sözlükte tevazu kavramı alçak gönüllülük, gösterişsizlik gibi anlamlara gelir. Dinimiz bizlerden, her türlü gurur, kibir ve gösterişten uzak durmamızı ister. Çevresiyle barışık, hoşgörüye önem veren, sevgi ve saygıyı ilke edinen, alçak gönüllü kişiler olmamızı öğütler.

Bütün insanlar Yüce Allah’ın yarattığı değerli varlıklardır. Dolayısıyla yaratılış ve Allah’ın kulu olma bakımından bütün insanlar eşittir. İşi, mesleği, sosyal konumu, makamı ne olursa olsun hiçbir insanın, insan olarak bir diğerine üstünlüğü yoktur. Bu nedenle hiç kimse gurur ve kibire kapılmamalıdır. Tevazu sahibi, alçak gönüllü bir kişi olmayı ilke edinmelidir.

“Yüce Allah, sizin dış görünüşlerinize ve mallarınıza değil de kalplerinize ve amellerinize (yaptığınız işlere) bakar” hadisinin vermek istediği mesajı sınıfta tartışınız.

Allah bizi imtihan ederken değerlendirirken, dış görünüşümüze, kılık kıyafetimize veya malımıza mülkümüze göre değil, insanlara nasıl davrandığımız, iyilikler yapıp yapmadığımıza bakacak bu şekilde ahlakımızla değerlendirecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.