Birbirinize karşı hoşgörülü ve bağışlayıcı olmanız arkadaşlık bağlarınızı güçlendirir mi?

Birbirinize karşı hoşgörülü ve bağışlayıcı olmanız arkadaşlık bağlarınızı güçlendirir mi? Günlük hayatta her insan başkalarıyla iletişim kurar. Evde, okulda, mahallede, cami, sinema, tiyatro vb. ortamlarda birçok kişiyle karşılaşır. İnsanlarla tanışır, konuşur, görüş alışverişinde bulunur. Başkalarıyla ilişki içerisinde olduğumuz ortamlarda en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri de hoşgörü ve bağışlamadır.

Hoşgörü ve bağışlamanın hakim olduğu aile ve toplumlarda sevgi, saygı ve güven ortamı oluşur. İnanç ve düşünce hürriyeti korunur. Birlikte yaşama ve ortak değerlerde birleşme kültürü yerleşir. İnsanlar arası ilişkilerde dürüstlük, samimiyet ve yardımlaşma ön plana çıkar.

“Affetmek büyüklüğün şanındandır.” sözüyle anlatılmak istenen nedir? Görüşlerinizi paylaşarak bir değerlendirme yapınız.

Her insan zaman zaman bazı hatalar yapabilmektedir. Hata yapan insanların özür ve af dilemeleri karşısında, onları affetmek gerekir.

Hoşgörü, farklı düşünce ve davranışları anlayışla karşılamak ve birlikte yaşama erdemini göstermektir. Bağışlama ise insanların hatalarını affetmektir, özür dilemesine olumlu karşılık vermek ve kusurlarının telafisine imkan tanımaktır.

Hoşgörülü olmak ve bağışlamak dinimizce övülen davranışlardandır. Hepimiz bilerek ya da bilmeyerek hata yapabilir veya kalp kırabiliriz. Bu durumda özür dilemek erdemli bir davranış olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.