Bisiklette meydana gelen tüm bu değişikliklerin sebepleri nelerdir?

Yandaki resimde terk edilmiş bir bisiklet görülmektedir. Zamanla bisikletin bazı kısımları yıpranmış, bazı kısımları çürümüş, demirleri paslanmış ve bisiklette birçok değişiklik meydana gelmiştir. Sizce bisiklette meydana gelen tüm bu değişikliklerin sebepleri nelerdir?

kimyasal değişim bisiklet örneği

Bisikleti bu hale getiren kimyasal değişim ile oluşan küflenmedir. Maddelerin tanecik yapılarının değişerek tamamen farklı yeni maddelere dönüşmesi olayına kimyasal değişim denir. Kimyasal değişimle maddelerin hem görünümleri hem de yapıları değişir. Kimyasal bir değişim sonucu yeni bir madde oluşur. Bu nedenle kimyasal değişme olmadan önceki madde ile kimyasal değişim sonucu oluşan madde birbirinden farklıdır.

Kimyasal değişim sonucu yeni bir madde oluştuğu için maddeler fiziksel yollarla eski haline dönüştürülemez. Ayrıca kimyasal değişim sonucunda oluşan yeni maddeler, kendisini oluşturan maddelerin özelliklerini taşımaz. Maddelerde meydana gelen yanma, ekşime, küflenme, paslanma ve çürüme gibi olaylar kimyasal değişimlere örnek olarak verilebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.