Doğruluğun ve dürüstlüğün yararları nelerdir?

Doğruluğun ve dürüstlüğün yararları nelerdir? Belirtiniz. Yüce Allah’ın yarattığı en değerli varlık olan insana doğruluk yaraşır. Rabb’imizin hoşnutluğu doğru olmakla kazanılır. Sözünde ve davranışlarında doğruluğu esas alan insanı Allah (C.C.) sever. Bu kimse, başkalarından da sevgi ve saygı görür.

Doğruluk, insanlar arasındaki bağları güçlendirir; dostluk ve arkadaşlık kurmalarını, ilişkilerini düzenli bir şekilde devam ettirmelerini sağlar. Çünkü doğru söyleyen, dürüst davranan insan, başkalarının sevgi ve güvenini kazanır.

Doğruluk, insanı daima iyiliğe yönlendirir ve onun ahlakını güzelleştirir. İnsana huzur verir, kişilik ve güven duygusu kazandırır. Çünkü doğru söyleyen, dürüst davranan insan kendisinden emindir, vicdanen de rahattır. Yalan söyleyen kişi, yalanı ortaya çıktığı zaman mahcup olur. Ancak doğru söyleyen insanın böyle utandırıcı bir durumla karşılaşması söz konusu değildir.

Doğruluk, insanı ahirette kurtuluşa ulaştırır. Yüce Allah’ın emirlerine itaat eden, yasaklarından kaçınan, doğru sözlü olan, her işinde doğruluğu ve dürüstlüğü esas alan kimse cennete girer. Çünkü Yüce Allah, doğru insanları bağışlayıp ödüllendireceğini müjdelemiştir. Allah, bu konuda şöyle buyurmaktadır: “… Doğru erkekler ve doğru kadınlar… var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır.” Sevgili Peygamberimiz de konuyla ilgili olarak, “Doğruluk, insanı iyiliğe götürür; iyilik de cennete götürür…” buyurmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.