Genel seçimlerin yapılmasının nedenleri nelerdir?

Sizce, genel seçimlerin yapılmasının nedenleri nelerdir?

Demokrasi yöneticilerin seçimle gelmesini ifade eder. Genel seçimler seçme seçilme hakkının halk tarafından kullanılması aracıdır. Ülkemizde genel seçim uygulaması, 4 yılda bir, kanunlarda belirtilen son başvuru tarihlerinden sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim hazırlıkları yapılarak seçimler gerçekleştirilir.

Seçimlerden önce sisyasi partiler düşünce ve vaatlerini halka anlatarak kendi partilerini seçmelerini isterler. Seçimler demokrasinin temel taşıdır. İnsanlar ve siyasi partiler seçimleri kazanmak için mücadele eder ve yarışırlar.

Seçimler sonucunda çoğunluğu sağlayan parti hükümet kurmayı hak kazanır. Bir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayamazsa, birden fazla hükümet aralarında anlaşarak hükümet kurabilirler.

Genel seçimler, insanların, hükümetin icraatlarını göz önüne alarak, menun kalınmadığında yeni kişilerin seçilmesini imkanını sağlıyor. Seçimlerin yenilenmediğinde yönetim saltanatlıktan farksız olacaktır. Böylece seçimler yönetimlerin yenilenmesini, hizmet kalitesinin sürekli artmasını sağlamktadır.

Seçimler toplumun ihtiyaçlarının giderilmesi seçilmişler kişileri mecliste temsil etmesi. Kadroları yenilemek ve gidişatına göre hizmet alanları genişletmek. Halka daha iyi hizmet sunulması için yarışmak. Yönetimin yenilenmesi yeni hizmetlerin getirilmesini sağlamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.