Hz. Aişe, Allah’ın elçisinin ahlakı, Kur’an idi sözüyle ne anlatmak istemiştir?

Hz. Aişe, “Allah’ın elçisinin ahlakı, Kur’an idi.” sözüyle ne anlatmak istemiştir?  Açıklayınız. Peygamberimiz Kuran’ı yaşamış, hayatına tatbik etmiştir.

Yüce Allah, Hz. Muhammed’in üstün ahlakını şöyle anlatmıştır: “Ve sen elbette üstün bir ahlak sahibisin.” O, kötülükler, zararlı işler ve yanlış durumlar karşısında asla sessiz kalmazdı. Uygun bir dille ondan sakındırmaya çalışırdı. Muhatabını can kulağıyla dinler, dostlarının görüşlerine değer verirdi. Olaylara ön yargısız yaklaşır, sorumlu ve adaletli davranırdı. Ahlaki ve erdemli tutumuyla o, tam olarak Allah’ın Kur’an’da sözünü ettiği örnek insanı yansıtmıştır: “…Resulullah sizin için en güzel örnektir.”

Hz. Peygamber “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” buyuyarak kendisini örnek almamızı istemiştir. Sevgili Peygamberimiz insanlara adil, alçak gönüllü ve hoşgörülü davranırdı. Yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Onun en belirgin özelliklerinden biri de merhametli oluşuydu.

O, kimsenin üzülmesini ve sıkıntıya düşmesini istemezdi. Haksızlıklara karşı çıkar, kötülüklerle mücadele ederken kararlı ve dirençli davranırdı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.