Hz. Muhammed (S.A.V.)’in güzel ahlakı öğütleyen sözlerinden örnekler

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in güzel ahlakı öğütleyen sözlerinden örnekler bularak sınıfınızda okuyunuz.

Hz. Peygamber “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.”(Muvatta, Hüsnü’l-Hulk, 8) buyuyarak kendisini örnek almamızı istemiştir. Sevgili Peygamberimiz insanlara adil, alçak gönüllü ve hoşgörülü davranırdı. Yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Onun en belirgin özelliklerinden biri de merhametli oluşuydu. O, kimsenin üzülmesini ve sıkıntıya düşmesini istemezdi. Haksızlıklara karşı çıkar,
kötülüklerle mücadele ederken kararlı ve dirençli davranırdı.

Hz. Muhammed, peygamberlik öncesinde yaşadığı toplumda “Muhammedü’l-Emin” olarak anlılırdı. Çünkü onun dürüst ve güvenilir bir insan olduğu herkes tarafından kabul edilmekteydi.

Hz. Muhammed, kendisine emanet edilen her şeyi en güzel biçimde korurdu. O, asla hileye göz yummazdı. Hileye başvuranları, “…Bizi aldatan bizden değildir.”(Müslim, İman, 164.) diyerek uyarmıştır.

Hz. Peygamber, “Müminler arasında imanca en olgun olanı, ahlakça en güzel olanıdır. En hayırlınız da ailesine hayırlı olandır.” (Tirmizî, Rada, 11.) buyurarak güzel ahlakın, imanla iç içe olduğunu ortaya koymuştur.

Hz. Muhammed çevre konusunda da davranışlarıyla güzel bir örnek olmuştur. Örneğin Hz. Peygamber, Medine’yi dört bir yandan kuşatan yeşil alanı koruluk olarak ilan etmiş ve buralarda ağaç kesimini yasaklamıştır. (İbrahim Canan, Peygamberimizin Sünnetinde Terbiye, s. 475, 476.)

Peygamberimiz, her konuda örnek olduğu gibi ahlakıyla da örnektir. Çünkü o, Rabb’imizin eğittiği, değer verdiği ve örnek olarak gösterdiği bir insandır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.