Robinson Crusoe sal yapmak için neden tahtaları kullandı?

Sizce, Robinson Crusoe (Robinson Kuruzo), sal yapmak için neden tahtaları kullandı? Siz olsaydınız, sal yapmak için başka hangi maddeleri kullanabilirdiniz? Neden?

Suya atılan katı maddeler suda batmaz. Tahtada bu maddelerden en kullanışlı olanıdır. Kahramanımız doğru karar vermiş, tahtanın yoğunluğu sudan daha fazla olduğu için suda batmaz. Ben de aynı durumda olsaydım, tahta veya benzeri cisimler kullanırdım.

Yoğunluk

Robinson Crusoe
– Şimdi ne yapacağız kaptan?
– En iyisi Brezilya’ya dönmek efendim.
–Bana kalırsa bunu başaramayız. En iyisi, yakın bir karaya çıkalım.
Rüzgâr hep çılgınca esip durdu. Gün ağarmaya başlarken tayfalardan biri “Kara!” diye bağırdı. Hepimiz geminin burnuna koştuk. Ellerimizi gözlerimize siper ederek baktık. Gerçekten de denizle gökyüzünün birleştiği yerde bıçak sırtı gibi ışıldayan ince, aydınlık bir çizgi uzanıyordu.

7-8 km kadar kürek çektikten sonra azgın bir dalganın üstümüze doğru geldiğini gördük. Artık sonumuz gelmişti. “Eyvah!” demeye vakit bulamadan hepimiz sulara gömüldük.

Gözlerimi açıp kendimi güvende hissedince bakışlarımı göğe çevirip hayatımı bağışladığı için Tanrı’ya şükrettim. Bütün arkadaşlarımın boğulduğunu sanıyordum çünkü onlardan hiçbirini görememiştim.
Gördüğüm, üç şapka, bir başlık ve iki ayakkabıdan başka bir şey değildi. Kuma oturan gemi çok uzaktaydı ve bir gölge gibi görünüyordu.

Öğleden sonra hava sakinleşmişti. Deniz durgundu. Gemiye bir çeyrek mili kadar yüzdüm.
Geminin çevresini dolaştım. Ön taraftan aşağıya sarkan ipi gördüm. İpi yakalayıp geminin burnuna çıktım.

Gemide büyük, küçük birçok direk ve tahta vardı. Hemen bunlardan yararlanmayı düşündüm.
Ağır olmayan bir ipe bağlayarak suya attım. Sonra bunları birbirine bağlayarak bir sal yaptım. Salı bir iki sıra tahta döşedim. Üzerinde yürüyebiliyordum. Ağır direkler bularak bunları da sala ekledim. Böylece salım ağır olmayan yükü taşıyacak hâle gelmişti.
Daniel De Foe
(Kısaltılmıştır.)

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.