Sizce düşünce ve ifade özgürlüğü nedir? Düşünce ve ifade özgürlüğümüz olmasaydı

Sizce düşünce ve ifade özgürlüğü nedir? Düşünce ve ifade özgürlüğümüz olmasaydı nasıl bir hayatımız olurdu? Tartışınız.

Demokratik toplumlarda insanlar özgürce düşünebilir ve düşüncelerini özgürce ortaya koyabilir. Bu toplumlarda, düşünceyi açıklayabilme özgürlüğü yasalarla güvence altına alınmıştır. İnsan haklarının yerleştiği demokratik toplumlarda, farklı da olsa her türlü düşünceye saygılı olunması bir değer olarak benimsenmiştir. Herkesin düşüncesine saygı gösterilmesi, insan haklarına saygının en öncelikli gereklerinden biridir. Çünkü düşünme; insanın doğuştan sahip olduğu bir özelliktir ve sadece insana özgüdür. İnsanın bu özelliğini geliştirebilmesi için özgür olması gerekir.

Düşünen ve düşündüklerini ortaya koyabilen insan kişiliğini geliştirebilir. Bilim, sanat, düşünce, edebiyat alanlarında yeni ürünler ortaya koyabilir. İnsanlığın ortak mirasına katkıda bulunabilir. Eğer insanlar bütün güçlüklere rağmen düşüncelerini ortaya koyamasalardı, insanlık bugünkü uygarlık düzeyine ulaşamazdı.

Düşünce ve ifade özgürlüğü olmasaydı, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sağlanamaz, hala dünyanın düz bir yer olduğuna inanır, ortaçağ karanlığında olurduk.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.