İslamiyet ilk önce nerelerde yayılmıştır? Araştırınız.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

İslamiyet, 610 yılında Hz. Muhammed SAV’e ilk vahiy gelmesiyle, Mekke’de doğmuştur. Peygamberimiz 40 yaşında iken Hira dağında ilk vahiy gelmeye başlamıştır.

İslamiyeti Peygamberimiz İlk Önce Mekke’de gizlice yaydı ve yakınlarına anlattı. Açıktan yaymaya başlayınca çevre şehirlere de yayılmaya başladı.

622 yılında hicretle birlikte İslam devleti kuruldu. Müslümanların Bedir savaşını kazanmaları İslamiyetin yayılışını hızlandırdı.

628 yılındaki Hudeybiye Antlaşması ile Müslümanların varlıkları tanındı.

Hz. Muhammed zamanında İslamiyet Arabistana yayıldı. Veda Hutbesini 100000 den fazla Müslümana okudu. Hz. Ebubekir zamanında Arap kabileleri tam kontrol altına alındı. Hz. Ömer zamanında Irak, İran, Suriye ve Mısır fethedildi ve Buralara İslamiyet yayıldı.

Emeviler zamanında (661-750) Kuzey Afrika ve İspanya’ya kadar ve Maveraünnehir bölgesi ele fethedildi ve İslamiyet yayıldı.
Abbasiler döneminde Türklerin ve Arapların Müslüman olmaları hızlanmıştır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

  1. abi siz bunu imyay sosyal bilgilerden cevaplamışsınız çok güzel olmuş ödevime yardımcı oldunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>