7. Karikatürleri Yorumlayalım Etkinliği Cevapları

7. Karikatürleri Yorumlayalım: Ders kitabınızın 20. sayfasında yer alan karikatür karelerini inceleyiniz bu karikatürlerin her biri ile ilgili soruları cevaplayınız.

7. karikatürleri yorumlayalım etkinliği

Ders kitabındaki 1. sorunun cevabı: Karikatürde “Abi şaşırdım.” diyen kişinin rahatsız olduğu konuyu nasıl tanımlayabilirsiniz?

Toplum karşısında söylenmesi gereken şeyler söylendiği için şaşırmış. Bu söylenmemesi gereken şeyler özel hayatın gizliliği, toplum ve kamu güvenliği, sağlık ve ahlaka ayrı ise konusu suç olan unsurlar olabilir. 

Ders kitabındaki 2. sorunun cevabı: Yukarıdaki karikatürle kitle iletişim özgürlüğü arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

Kitle iletişim özgürlüğü kapsamı dışında sınırlılıklar içinde bir konudan bahsedildiği anlaşılıyor. Karikatürün bahsettiği konu özel hayatın gizliliği kapsamında, kitle iletişim özgürlüğü kapsamı içinde değildir.

Ders kitabındaki 3. sorunun cevabı: Sizce karikatürün hangi bölümü özel hayatın gizliliğiyle ilgilidir? Neden?

4. karikatür özel hayatın gizliliği ile ilgilidir. Fis kos şeklinde ifade edilen konu genel de özel hayatı anlatmak için kullanılır. Buna dedi kodu denir. Bireylerin özel hayatı gizlidir. Televizyon programlarına konu olamaz. Suç işlenmiş olur. Bireylerin özgürlükleri kapsamına müdahale edilmiş olur.

Aşağıdaki boş alana kitle iletişimini konu alan bir karikatür de siz çiziniz.

kitle iletişimini konu alan bir karikatür

7. sınıf Evren yayıncılık sosyal bilgiler dersi çalışma kitabı sayfa 26 7. Karikatürleri Yorumlayalım Etkinliği ve ders kitabı 20. sayfa soruları cevaplarına yardımcı olmak fikir vermek amacı ile hazırlanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.